Dyskryminacja - pomoc prawna


Pewnie wielu z nas często czuje, że zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, wtedy często pojawiają się pytania czy jest to już dyskryminacja. Jej rozpoznanie wbrew pozorom nie jest wcale takie proste. Nierówne traktowanie często można ocenić jedynie na podstawie kontekstu danej sytuacji oraz okoliczności w jakich miało ono miejsce.

Co to jest?

Dyskryminacja to nierówne traktowanie osób, najczęściej odbywa się na tle rasowym, religijnym, ale również płciowym. Każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie walczą o równe prawa i odpowiednie traktowanie. Zgodnie z zapisem znajdującym się w Konstytucji RP z 1997 roku każdy obywatel naszego kraju powinien być tak samo traktowany przez władzę publiczną. Co więcej nikt nie może być znieważany lub pomijany w życiu politycznym, gospodarczym czy społecznym.

Jak się bronić w takiej sytuacji?

Osoby nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych i wyznaniowych zgodnie z Art. 256. podlegają karze grzywny, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara dotyczy osób, które rozprowadzają treści nawołujące do nienawiści rasowej, etnicznej czy religijnej poprzez ich przesyłanie lub posiadanie.

 

Blog