Mobbing - pomoc prawna

 


Doświadcza go mnóstwo pracowników, chociaż nie zawsze zdają sobie z tego sprawę albo po prostu nie chcą wierzyć, że działania stosowane wobec nich uznawane są za znęcanie psychiczne. Dlatego często tłumaczą to sobie na różne sposoby, odpuszczają, a pracodawca pozostaje bez winy.

Co to jest?

Mobbing to znęcanie się psychiczne nad pracownikiem, to trwający przez długi czas terror psychiczny. Polega ono najczęściej na publicznym poniżaniu i wyśmiewaniu ofiary, sprawia również, że pokrzywdzona osoba czuje się gorsza od innych, a jej samoocena zostaje zaniżona. Należy pamiętać także o tym, że oprawcą wcale nie musi być szef, ale także współpracownik czy przełożony.

Jak się bronić w takiej sytuacji?

Istniejące prawo zgodnie z artykułem 94 § 1. Kodeksu Prawnego informuje, że pracodawca to osoba, która jest zobowiązana przeciwdziałać mobbingowi. Zgodnie z polskim prawem ofiara może starać się o uzyskanie zadośćuczynienia za poniesione krzywdy. Kwota takiego zadośćuczynienie nie jest ściśle określona, a jej wysokość zależy od danego przypadku.

Blog