Odprawa dla pracownika - pomoc prawna


Wynagrodzenie, które przysługuje pracownikowi w wyniku rozwiązania współpracy zależy od okoliczności w jakich jej zakończenie nastąpiło. Prawo do otrzymania odprawy przez osobę zatrudnioną w danej firmie zostało określone w Ustawie z 13 marca 2017 roku.

Jak wygląda ona przy zwolnieniu grupowym, a jak przy indywidualnym?

W pierwszym przypadku wynagrodzenie należy się gdy zwolnionych zostało przynajmniej 20 osób, z przyczyn od nich niezależnych. Natomiast w przypadku indywidualnego rozwiązania współpracy wynagrodzenie należy się tylko w sytuacji gdy zatrudniona osoba musiała zostać zwolniona w wyniku likwidacji stanowiska, problemów finansowych firmy itp.

Należy pamiętać, że jej wysokość jest zależna od długości zatrudnienia im dłużej dana osoba wykonywała swoje obowiązki w firmie tym większą kwotę otrzyma.

A co jeśli nie otrzymam zadośćuczynienia mimo tego, że powinno zostać wypłacone?

Warto znać swoje prawa, ponieważ mogą okazać się niezwykle pomocne w niektórych sytuacjach. Jeśli odprawa dla pracownika nie została mu przekazana, mimo że powinna ma on prawo wystąpić do sądu i żądać wypłaty jeśli od rozwiązania umowy nie minęły trzy lata.

 

Blog